Aktuality

Úprava záhlaví na webu

pondělí 24.srpen, 2015

Kandík psí zub - nové fotky a článek

pondělí 6.duben, 2015

Články

Kandík psí zub, cesta na Medník

neděle 5.duben, 2015

Fotografický workshop - Dravci a sovy, krátké ohlédnutí

úterý 28.prosinec, 2010

Domů » Články

Tropičtí motýli - létající křehká krása

sobota 15.květen, 2010

Pí píp, pí píp, pí píp, budíček ráno ve středu v 04:45. Rychlá snídaně, ranní hygiena a hurá na vlak směrem hlavní nádraží. Odtud metrem a pak autobusem č. 112 na konečnou k ZOO. A vzhůru do kopce k botanické zahradě a ke skleníku Fata Morgána, kde se koná již sedmí ročník výstavy tropických motýlů.

Každoroční motýlí akce je unikátní jednak svým rozsahem, ale především skutečností, že jsou vystavovány  živé exponáty. Tropičtí martináči, otakárci a babočky pocházejí z anglického Stratfordu nad Avonou, kde se "vyrábějí" v tamní motýlí farmě vzdálené zhruba 200km od Londýna. Motýli a kukly pro pražskou výstavu se v přírodě vyskytují především v Africe, na Kanárských ostrovech, Filipínách, Thajsku, Malajsii, ve Střední a Jižní Americe. V ojedinělých případech si zaletí i do Jižní Evropy.
Aby líhnutí nových přírůstků pokrylo celou výstavu, přicházejí kukly v několika zásilkách (zpravidla tisícovka týdně). Návštěvníci pak mají jedinečnou možnost sledovat líhnutí motýlů na vlastní oči, což se v přírodě podaří velmi vzácně.

Líhnutí

Do skleníku jsem dorazil krátce po otevírací době. Odložil jsem si věci v šatně a vstoupil do útrob skleníku. Skleník je rozdělen do tří částí - polopoušť, tropický deštný les a horská část. Samotná výstava motýlů se nachází ve střední části, kde jsem také strávil nejvíce času. Denní teplota tropické části se pohybuje v rozmezí 22-30 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu je 90-95%, z toho plyne opravdu využít šatny a co nejvíce si odložit, popřípadě si vzít s sebou náhradní tričko.
Trasa tropickou částí neustále stoupá, na konci jste jakoby v patře, z nějž vidíte na dolní část. Jsou tu čtyři vitríny, v nichž je možné vidět líhnutí motýlů. V této části je nejvyšší teplota a vlhkost z celého sálu. Proto jsem mile rád z tropického dusna uprchl ho horské části, kde mě čekalo příjemné ochlazení. Motýlů se okolo vznášelo opravdu hodně, jen je správně zachytit. Kromě motýlů zde byly k vidění i orchideje a jiné rozmanité rostliny a květy nejrůznějších barev a tvarů.

Orchidej Phalaenopsis

Jak už jsem psal, skleník jsem navštívil během týdne. Myslím, že je úplně jedno jestli se jde fotit v týdnu nebo o víkendu. V týdnu je tam méně lidí, ale zase chodí na exkurze školy a o víkendu je to obráceně. Ostatním doporučuji kdo má tu možnost vzít si monopod. Je to rozhodně lepší na manipulaci. Ve skleníku jsou dosti úzké chodníčky, takže roztáhnou tři nohy od stativu je skoro nemožné vzhledem k počtu lidí co okolo vás v tu danou chvíli prochází. Nehledě na to, že motýli docela často poletují. I já jsem měl kolikrát co dělat abych stihnul udělat fotku. Ten den bylo venku celkem teplo, tekže jsem neměl žádné problémy povstupu do skleníku se zamlžením objektivu a kdyby jen byly problémy se zamlžením tak hned za dveřmi do tropiské části je vysoušeč na ruce - na techniku. Během chvilky si fotoaparát odmlžíte  a aklimatizujete.

V zápalu focení jsem úplně ztratil pojem o čase a zapomněl na hlad. Až ve dvě hodiny odpoledne jsem usoudil, že už mám nafoceno, co jsem si tak předsevzal a úplně na závěr jsem zkoušel i letovky motýlů. Když jsem opustil skleník přihlásil se hlad, který jsem zažehnal hned v restauraci vedle ZOO. Byl to pěkně strávený fotoden.

Na závěr se podívejte na fotky v galerii a posuďte sami, zda stojí za to výstavu navštívit či ne. Já osobně ještě nemám nafocené některé druhy motýlů. Buď nebyly zrovna přivezené kukly nebo se ještě nevylíhnout. Takže příští rok bych chtěl skleník navštívit dvakrát, na začátku a ke konci výstavy.

Další informace o skleníku Fata Morgana a Botanické zahradě naleznete zde.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace