Aktuality

Úprava záhlaví na webu

pondělí 24.srpen, 2015

Kandík psí zub - nové fotky a článek

pondělí 6.duben, 2015

Články

Kandík psí zub, cesta na Medník

neděle 5.duben, 2015

Fotografický workshop - Dravci a sovy, krátké ohlédnutí

úterý 28.prosinec, 2010

Domů » Články

Hnízdění Labutě velké

sobota 22.listopad, 2008

Na chalupě se čas od času chodím projít s fotoaparátem nedaleko na rybník. Jsou tam k vidění Volavky popelavé, Lysky černé, Kachny atd. Když jsem tam na jaře prolézal rákosí zjistil jsem, že tam hnízdí Labuť velká. Labutě tam také bývají, ale ještě nikdy tam nehnízdily. Zastihl jsem je jak si dostavují hnízdo. Občas tam natahaly ještě nějaké to rákosí a jinak se zdržovaly dál od hnízda na rybníku.
Neváhal jsem a hned jsem začal vymýšlet jak je zachytit při sezení na vejcích a výchově mláďat.Začal jsem hledat nejlepší místo ze kterého by se dalo dobře fotit. Nebylo to zrovna jednoduché najít v pralese rákosí alespoň nějaký průzor.Druhý den jsem si vzal ty nejvyšší holiny a tentokrát bez fotoaparátu šel budovat provizorní fotolávku. Nakonec jsem se dostal ještě o dva metry blíže k hnízdu, než mi to předchozí den dovolila výška holinek. Když jsem vše promyslel a měl připraveno začal jsem chodit na rybník při každé volné chvíli. Spolu s fotovýbavou jsem bral i nějaké to pečivo. Asi po týdnu konečně začaly sedět na vejcích. Zprvu jsem měl trochu obavu aby na mě labuťák nevystartoval. Nevím co bych dělal, když jsem stál po kolena ve vodě s fotovýbavou. Ze začátku na mě syčely, ale když viděly, že mám vždy něco dobrého tak se hned uklidnily. Jedna seděla na vejcích a druhá mě hlídala. Byl jsem ze začátku pod stálým dozorem. Po týdnu si na mě tak zvykly, že po tom co jsem jim naházel pečivo mě nechaly klidně bez dozoru u hnízda s vajíčky. Pořádně jsem do hnízda neviděl. Tak jsem byl zvědavý kolik se vylíhne mláďat. Jednou za den jsem se šel kouknout na hnízdo jestli není něco nového.

Na hnízdě

Přál jsem si zachytit líhnutí mláďat. To se mi skoro povedlo. Po týdnu jsme jeli opět na chalupu na víkend a já se hned běžel podívat na rybník. K mé radosti se zrovna pár desítek minut před mým příchodem vyklubalo jedno mládě. Bylo ještě celé mokré a takové ulízané. bylo slyšet jen zlehka drobné štěbetání. Před západem slunce jsem udělal ještě pár fotek. Když nebylo už dobré světlo ještě jsem tam chvíli poseděl a pozoroval. Hned Druhý den ráno jsem vyrazil k rybníku a to už bylo štěbetání slyšet hlasitěji. Nakonec jsem napočítal devět mláďat. Rodiče měli plné zobáky práce. Mláďata pořád někam lezla, kutálela se z hnízda a pak se škrábala zpátky. Vyplatilo se mi chodit k hnízdu od samotného začátku i když nebylo zrovna nic moc k focení. Díky tomu mi Labutě důvěřovaly, nechaly mě s mláďaty samotného a v klidu si odplavaly na rybník. Takže jsem mohl na hnízdě fotit samotné malé nebo i s rodiči. Fotky si můžete prohlédnout v galerii. Chodíval jsem se dívat jak rostou a zanedlouho už junioři taky brázdili vody rybníka. Spolu s fotkami jsem si uchoval i spoustu pěkných chvil a zážitků s labutí rodinkou. Počasí jsem měl vždy akorát na fotografování.
Přesto, že jsem se k nim dostal na pět metrů tak focení nebylo nijak jednoduché. Určitě těžší než fotit Labutě v zimě na řece, kdy vám sami skoro okusují objektiv. Na fotkách si cením toho, že jsou právě z přirozeného prostředí.
Přeji všem dobré světlo.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace