Aktuality

Úprava záhlaví na webu

pondělí 24.srpen, 2015

Kandík psí zub - nové fotky a článek

pondělí 6.duben, 2015

Články

Kandík psí zub, cesta na Medník

neděle 5.duben, 2015

Fotografický workshop - Dravci a sovy, krátké ohlédnutí

úterý 28.prosinec, 2010

Domů » Články

Kandík psí zub, cesta na Medník

neděle 5.duben, 2015

 • Na minulý víkend jsem si naplánoval focení kandíku. V sobotu ráno jsem vyrazil na cestu dlouhou 132 km. Cesta byla pohodová, silnice a dálnice volná, takže asi po necelých dvou hodinách se přede mnou objevily Pikovice.

  Kandík psí zub


  Mým hlavním cílem bylo focení kandíku. Nevěděl jsem, ale kde přesně lokalita leží. Vydal jsem se po  naučné stezce od mostu vzhůru proti proudu Sázavy. Hned na začátku se kolem mihl náš létající říční drahokam -  ledňáček říční. Něco málo za půlkou stezky se pár kandíků ukázalo. Udělal jsem nějaké fotky a pokračoval. Trochu jsem si cestu zkrátil a zanedlouho se objevil vrchol Medníku. Minul jsem spoustu cedulí s výskytem označující hranice rezervace, ale po kandíku ani stopy.

  Kandík psí zub

  Z internetu jsem věděl, že zastávka věnovaná kandíku by měla teprve přijít. Po sestupu z Medníku se najednou objevila přesná lokalita jeho výskytu. Konečně bylo možno vyndat foťák a začít v klidu fotit. Jediné na co bylo nutno dávat velký pozor bylo nešlápnout na nějakou rostlinku. Při přesunech tak nestačilo jen hledat v listí fialové květy. Spousta rostlinek letos vůbec nevykvetla, takže jsem musel koukat i po dvojici nachově zelených lístků což v hnědém dubovém listí nebyl zas tak velký problém. Opatrnosti ale není nikdy dost. Přeci jenom to není jako když se omylem zalehne sněženka.

  Kandík psí zub

  Kandík psí zub je v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR řazen mezi druhy kriticky ohrožené, ve stejné kategorii je i chráněn zákonem. Podle mne je to jeden z nejhezčích poslů jara.


  Něco málo o kandíku
  Vytrvalá bylina z čeledi liliovitých. Vysoká 10-20 cm. Z protáhlé cibulky ve tvaru špičáku šelmy, která dala rostlině jméno, vyrůstá u sterilních rostlin jeden, u kvetoucích obvykle dva vejčitě eliptické, nachově skvrnité listy. Mezi mima vyrůstá přímá bezlistá načervenalá lodyha nesoucí jediný poměrně velký květ se šesti růžovími okvětními lístky, které jsou za plného kvetení nazpět ohnuté. Plod je tobolka. Kvete brzy zjara v březnu a dubnu, ještě před olistěním stromů, pod kterými vyrůstá. Roste ve světlých listnatých lesích, bučinách a dubohabřinách často na vápenci.
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace